Protokół nr XXVIII/2010
z obrad XXVIII Sesji Rady Gminy i Miasta Wyszogród
z dnia 1 czerwca 2010 roku.
Porządek posiedzenia:
-
Otwarcie Sesji oraz stwierdzenie quorum.
-
Przyjęcie porządku obrad.
-
Powołanie Komisji Wniosków i Uchwał.
-
Interpelacje i zapytania radnych.
-
Podjęcie uchwały w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego z dnia 29.04.2010 r.
-
Sprawy różne.
-
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
-
Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej Sesji.
-
Zakończenie obrad.
Punkt 1.
O godz. 12-tej Pan Józef Zbigniew Boszko Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Wyszogród otwiera obrady XXVIII Sesji Rady Gminy i Miasta Wyszogród, witając radnych przybyłych na dzisiejsze obrady.
Pan Przewodniczący na podstawie listy obecności stwierdza, że w obradach na stan 15 radnych uczestniczy 13 radnych co stanowi quorum, przy którym Rada GiM może podejmować prawomocne decyzje i uchwały.
Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokołu. W obradach nie uczestniczą radni Jan Boszko i Wojciech Janczak
Pan Przewodniczący Rady GiM poinformował, ze dzisiejsza Sesja Rady GiM została zwołana w trybie pilnym ze względu na konieczność podjęcia uchwały w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego z dnia 29.04.2010 r.
Punkt 2.
Pan Przewodniczący Rady GiM pyta czy są uwagi co do proponowanego porządku obrad.
Pan M. Bieniek Zastępca Burmistrza GiM poprosił o wprowadzenie do porządku obrad rozpatrzenie i podjęcia uchwały w sprawie zatwierdzenia projektu porozumienia zakupu nieruchomości przez Gminę Wyszogród od właścicieli nieruchomości przy ul. Rębowskiej 37.
Radni w głosowaniu jawnym jednogłośnie „za” przyjęli porządek obrad ze zmianą zgłoszoną przez Zastępcę Burmistrza GiM.
-2-
Punkt 3.
W skład Komisji Wniosków i Uchwał powołano n/w radnych:
-
Zbigniew Budek,
-
Jacek Janczak
-
Andrzej Woźniak.
Punkt 4.
Radni nie zgłosili interpelacji i zapytań.
Punkt 5.
Podjęcie uchwał:
Pan Przewodniczący Rady GiM przedstawił projekt treści skargi na Postanowienie Wojewody Mazowieckiego, które unieważnia uchwałę Rady GiM w sprawie nie zatwierdzenia taryf na wodę pobieraną z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie GiM Wyszogród.
Treść projektu skargi stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Radna E. Biernat przedstawia projekt uchwały w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze.
Wobec braku dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały Pan Przewodniczący zarządza głosowanie.
Radni w głosowaniu jawnym jednogłośnie „za” przyjęli uchwałę nr 210/XXVIII/2010 w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego.
Treść uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pan M. Bieniek przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Porozumienia zakupu nieruchomości przez Gminę Wyszogród od właścicieli nieruchomości położonej przy ul. Rębowskiej 37 z przeznaczeniem na cele administracyjne.
Wobec braku dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały Pan Przewodniczący zarządza głosowanie.
Radni w głosowaniu jawnym 12 głosów „za”, 1 głos „wstrzymujący” /radny A.Woźniak/ przyjęli Uchwałę nr 211/XXVIII/2010 w sprawie zatwierdzenia Porozumienia zakupu nieruchomości przez Gminę Wyszogród od właścicieli nieruchomości położonej przy ul. Rębowskiej 37 na cele administracyjne.
Punkt 6.
W sprawach różnych głos zabrali:
Radny Jacek Janczak pyta czy będzie sieć wodociągowa w ul. Pokoju od Pani M. Winczyńskiej w kierunku Pana Pielacińskiego.
Pan Zastępca Burmistrza GiM informuje, że w tej ulicy wybudowana zostanie sieć główna i mieszkańcy będą mogli się do niej podłączyć.
Prace te planowane są w przyszłym roku.
Pan M. Bieniek poinformował również, że w dniu dzisiejszym Pan Burmistrz GiM
-3-
podpisuje umowę na kanalizację Starego Miasta.
W tym punkcie porządku obrad druh Jan Walczak oraz Pan Jerzy Wieczorek przedstawili informację nt. sytuacji powodziowej na naszym terenie.
Pan J. Wieczorek poinformował, że zagrożone tereny to dolina Rakowo – Drwały oraz Chmielewo. Najwięcej wysiłku włożono w ratowanie wałów w Rakowie, ponieważ w tej miejscowości był najsłabszy po wiosennej powodzi.
W nocy z 21 na 22 maja został przerwany wał w Chmielewie co spowodowało zalanie ok. 80 ha. Od 20 maja trwa patrolowanie wałów, wyszukiwanie dziur po bobrach. Pozyskano na cele obrony cywilnej 100 łóżek, materacy, prześcieradeł i koców.
Pan J. Wieczorek podziękował druhom z OSP Drwały i Rakowo za wielkie zaangażowanie w akcji p-powodziowej.
Druh Piotr Głowacki poinformował, że pluton członków z OSP Gminy Wyszogród i z Gminy Mała Wieś i po 2 samochody z każdej gminy mają wziąć udział w sprzątaniu terenów po powodzi w Gminie Gąbin i Słubice. Koniecznym jest zaszczepienie wszystkich strażaków, którzy będą brać udział w tych pracach. Koszt 1 szczepionki to 100 zł. Samochody do tej akcji muszą być z terenu gminy ponieważ w Wyszogrodzie wozy strażackie muszą zostać do dyspozycji.
Pan M. Bieniek poinformował, że najwięcej pomogli strażacy ochotnicy. Nie zawiodły również plany ewakuacyjne. Pan Burmistrz poinformował, że należy przygotować projekt zmian finansowych w tegorocznym budżecie GiM w związku z zaistniałą sytuacją powodziową na naszym terenie. Należy wszystkim strażakom wypłacić diety i np. strażacy z Rakowa deklarują, ze te pieniądze przeznaczą na zakup sprzętu p-poż dla swojej jednostki.
Pan M. Bieniek poinformował również, że Urząd podjął działania pomocowe dla powodzian. Utworzono w tym celu oddzielne konto, na które można wpłacać pieniądze. Zorganizowana również zostanie zbiórka darów rzeczowych dla powodzian.
Pan S. Ząbek podziękował wszystkim za udział w obronie wałów. Uważa, że ze strony WZIR była opieszałość w naprawie uszkodzonych wałów po zimie. Nie było żadnej reakcji z ich strony w tym zakresie.
Pan Przewodniczący Rady GiM podziękował w imieniu wszystkich mieszkańców, którym uratowano mienie. Jest to wielka zasługa strażaków, Burmistrza i pracowników Urzędu. Było wszystko bardzo dobrze zorganizowane. Pan Przewodniczący podziękował strażakom ze Słomina, Kobylnik i Rebowa. Pan Przewodniczący uważa, że gdyby wały były pod zarządem gminy to na pewno byłyby naprawione.
Pan Sekretarz GiM poinformował, że powołane są 2 komisje, jedna do zorganizowania pomocy powodzianom ze Słubic i Gąbina i druga do szacowania szkód po powodzi na naszym terenie.
3 gospodarstwa, które zostały zalane na naszym terenie otrzymały pomoc od gminy.
Sołtysi w sołectwach zrobią rozeznanie, kto i co może ofiarować dla powodzian.
-4-
Radny Z. Madany uważa, że pieniądze powinni dawać ci co nie mają darów rzeczowych. Rolnicy powinni zwieźć dary w jedno miejsce, po które przyjedzie samochód i dostarczy powodzianom.
Radny J. Janczak uważa, że już powinno się pamiętać, żeby 2 % naszego budżetu przeznaczyć na obronę cywilną.
Pan z. Madany informuje, że już wcześniej zgłaszał, żeby w każdym budżecie co rok zabezpieczać środki na wypadki losowe.
Radny J. Kuliński proponuje, żeby dzisiejsze diety radni przeznaczyli na pomoc powodzianom.
Radni zdecydowali, że będą indywidualnie decydować w jakiej wysokości przeznaczyć kwoty z dzisiejszych diet na pomoc powodzianom.
Radny M. Mieszkowski stwierdza, że Procesja Bożego Ciała odbywać się będzie w ul. Zamieście, w związku z tym należałoby sprzątnąć tą ulicę, bo ZGK sprzątnął tylko część tej ulicy.
Poza tym Pan M. Mieszkowski, że powinniśmy zwrócić się do ekologów, żeby włączyli się w akcję pomocy powodzianom, bo jest to ich wina, ponieważ nie pozwalają na wiele prac zapobiegających takim zdarzeniom.
W tym punkcie porządku obrad radny Z. Budek przedstawił wniosek z obrad XXVIII Sesji Rady GiM:
Dzisiejszą dietę w całości lub części dobrowolnie przeznaczyć na pomoc dla powodzian.
Radni jednogłośnie „za” przyjęli w/w wniosek.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad XXVIII Sesji Rady GiM Pan Przewodniczący Rady GiM zamyka jej obrady.
Protokołowała: Przewodniczący Rady GiM
Izabela Boszko Józef Zbigniew Boszko
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Izabela Boszko
- Data udostępnienia w BIP: 2010-08-18 11:44:49
- Informacja zaktualizowana przez: Izabela Boszko
- Data ostatniej aktualizacji: 2010-08-18 11:44:49
- Liczba odsłon: 1158
- Historia dokumentu: