Uchwała Nr 90/XII/2008
Rady Gminy i Miasta w Wyszogrodzie
z dnia 25.04.2008
w sprawie: regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wyszogród.
Na podstawie:
art. 7 ust 1 pkt 8, art. 18 ust 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późniejszym zm.), w związku z art. 30 ust. 6 i art. 49 ust.1 pkt.1 w związku z art.91 d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t Dz. U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 z późn. zmian.) oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy / Dz.U. Nr.22 poz 181 , z póź. zm/.
po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi ZNP działających na terenie gminy
Rada Gminy i Miasta
uchwala, co następuje:
§ 1
Regulamin wynagradzania nauczycieli szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wyszogród, który stanowi załącznik Nr 1 do niniejszej Uchwały.
§ 2
Traci moc: Uchwała RGiM w Wyszogrodzie Nr 48/V/2007 Rady Gminy i Miasta w Wyszogrodzie z dnia 26.04.2007 r w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wyszogród.
§ 4
Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy i Miasta Wyszogród
§ 5
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2008 roku.
Przewodniczący Rady Gminy i Miasta
Józef Zbigniew Boszko
Załącznik nr 1 do
Uchwały Nr 90/XII/2008
Rady Gminy i Miasta w Wyszogrodzie
z dnia 25.04.2008 r.
Regulamin wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w :
- Gimnazjum w Wyszogrodzie
- Szkole Podstawowej w Wyszogrodzie
- Szkole Podstawowej w Kobylnikach
- Szkole Podstawowej w Rębowie
- Przedszkolu samorządowym w Wyszogrodzie
dla których organem prowadzącym jest Gmina Wyszogród.
I. Postanowienia wstępne
§ 1
Ilekroć w regulaminie jest mowa bez bliższego określenia o:
- Burmistrzu – należy przez to rozumieć Burmistrza Gminy i Miasta Wyszogród,
- Radzie – zależy przez to rozumieć Radę Gminy i Miasta Wyszogród,
- Szkole – należy przez to rozumieć przedszkole, szkołę, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wyszogród.
- Dyrektorze, wicedyrektorze, nauczycielu – należy przez to rozumieć dyrektora, wicedyrektora, lub nauczyciela jednostki, o której mowa w pkt 3.
- Roku szkolnym – należy przez to rozumieć okres pracy szkoły od dnia 1 września danego roku do dnia 31 sierpnia roku następnego.
- Oddziale – należy przez to rozumieć oddział w szkole lub w przedszkolu, grupę uczniów w świetlicy,
- Uczniu – należy przez to rozumieć także wychowanka, słuchacza,
- Tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3 lub w art. 42 ust. 4a lub art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela,
- Karcie Nauczyciela – rozumie się przez to ustawę z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56 poz. 357 z późn. zm.),
- Rozporządzenia w sprawie wynagradzania nauczycieli – rozumie się przez to Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego (Dz. U. Nr 22 poz. 181 z późn. zm.).
- Średnią wynagrodzeń dla nauczycieli dla poszczególnych stopni awansu zawodowego obliczono na podstawie liczby nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Wyszogród w wymiarze, co najmniej ½ etatu.
- Liczbę nauczycieli przyjętych do obliczeń stanowi suma liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze oraz liczby pełnych etatów wynikającej z dodania jednostkowego wymiaru zatrudnienia nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin z zastrzeżeniem pkt 1.
- Wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w wymiarze poniżej ½ etatu oblicza się proporcjonalnie do godzin ich pracy, według właściwego zaszeregowania.
§ 2
§ 3
Przez składniki wynagrodzenia nauczycieli rozumie się:
- wynagrodzenia zasadnicze
- dodatków:
- za wysługę lat
- funkcyjny
- motywacyjny
- za warunki pracy
- wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw,
- nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych: dodatku mieszkaniowego i dodatku wiejskiego.
II. Wynagrodzenie zasadnicze
§ 4
- Stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli ustala się w zależności od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji, oraz wymiaru zajęć obowiązkowych na poziomie minimalnych stawek zapisanych w § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy /Dz.U. Nr.22 poz 181 z póż. zm./
- Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego ulegają zmianie w przypadku zmiany przepisów ustawy i aktów wykonawczych i nie wymagają zmiany niniejszego regulaminu.
III. Dodatek za wysługę lat
§ 5
- Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym ze dodatek ten nie może przekroczyć 20 % wynagrodzenia zasadniczego.
- Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, w których stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł, bez względu na sposób ustalania stosunku pracy.
- Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy z zastrzeżeniem ust. 4. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym pracownik jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy podstawowego zatrudnienia.
- Nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nie przekraczającym wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół zalicza się okresy zatrudnienia, o których mowa w ust.2.
- Do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za wysługę lat zalicza się okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy) oraz okresy pracy, o których mowa w art. 22 ust. 3 Karty Nauczyciela.
- Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
- Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie z zastrzeżeniem art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy w powodu nieobecności w pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenia lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
- począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca.
- za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
- nabycie prawa do dodatku za wysługę lat lub wyższej stawki tego dodatku następuje z zastrzeżeniem ust. 2 nie wcześniej niż z dniem złożenia przez nauczyciela odpowiednich świadectw pracy lub innych dokumentów niezbędnych do ustalenia okresu uprawniającego do dodatku.
- dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
Dodatek za wysługę lat przysługuje:
IV. Godziny ponad wymiarowe i zastępstwa
§ 6
- Wynagrodzenie, co jedną godzinę ponadwymiarową ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (powiększoną o dodatki za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych odbywa się w takich warunkach) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez nauczyciela w ramach godzin ponadwymiarowych.
- Wynagrodzenia za jedną godzinę doraźnego zastępstwa lub zastępstwa realizowanego przez nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze zajęć ustala się w sposób ustalony w ust. 1.
- Nauczycielom realizującym tygodniowy wymiar godzin ustalony na podstawie art. 42 ust.4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa ustala się dzieląc przyznaną mu stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkami za warunki pracy, jeżeli praca w ramach tego zastępstwa realizowana była w warunkach uprawniających do takich dodatków) przez miesięczna liczbę godzin realizowanego wymiaru zajęć.
- Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 3 uzyskuje się mnożąc odpowiedni tygodniowy wymiar godzin prze 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć poniżej 0,5 pomija się a co najmniej 0,5 godziny liczy się jako pełną godzinę.
- Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego lub dni ustawowo wolnych od pracy, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
- Godziny ponad wymiarowe przypadające w Dzień Edukacji Narodowej oraz w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy a w szczególności w związku z:
- zawieszeniem zajęć z powodu epidemii, klęski żywiołowej, mrozów lub awarii urządzeń technicznych,
- wyjazdem dzieci na wycieczki lub imprezy
- delegowaniem służbowym nauczyciela
- chorobą dziecka nauczanego indywidualnie, trwającą nie dłużej niż tydzień
- rekolekcjami
- traktuje się jako godziny faktycznie odbyte
- jako godziny faktycznie odbyte traktuje się także godziny ponadwymiarowe nie zrealizowane z innych przyczyn niż wymienione w ust. 6, jeżeli na podstawie przepisów szczególnych przysługuje wtedy wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego lub ustalone według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
- Do ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela, dni ustawowo wolne od pracy lub dni przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuję się tygodniowo obowiązkowy wymiar godzin określony w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela pomniejszony o ½ tego wymiaru (lub o ¼ gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin ponadwymiarowych przydzielonych w planie organizacyjnym.
- Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia, którzy realizują zajęcia w dniu wolnym od pracy i nie otrzymuje za ten dzień innego dnia wolnego od pracy, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny, nie więcej jednak niż za 4 godziny płatne wg zasad w ust. 1i 2.
- Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłacane jest miesięcznie z dołu.
V. Dodatek funkcyjny
§ 7
- Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko Dyrektora, wicedyrektora lub inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły przysługuje dodatek funkcyjny.
- Dodatek funkcyjny przysługuje także nauczycielom, którym powierzono:
- wychowawstwo klasy
- sprawowanie funkcji opiekuna stażu,
- Prawo do dodatku z tytułu powierzenia stanowiska kierowniczego nie wyklucza prawa do dodatku, o których mowa w ust. 2 pkt a, b .
- Dodatek funkcyjny przysługuje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym powierzono funkcję. Jeżeli powierzenie funkcji nastąpiło z dniem pierwszym miesiąca, dodatek przysługuje z tym miesiącem.
- Dodatek funkcyjny przestaje przysługiwać z pierwszym dniem miesiąca po miesiącu, w którym nauczyciel został odwołany z funkcji lub wygasł akt jej pełnienia. Jeżeli odwołanie nastąpiło z dniem pierwszy miesiąca lub z tym dniem wygasł akt pełnienia funkcji, dodatek nie przysługuje od tego miesiąca.
- Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie, w którym nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze. Nie przysługuje też w czasie urlopu dla poratowania zdrowia
- Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko na czas określony, traci prawo do dodatku z upływem tego okresu, a w razie wcześniejszego odwołania – z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie. Jeżeli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
- Wicedyrektorowi zastępującego Dyrektora przysługuje dodatek funkcyjny w stawce ustalonej dla Dyrektora Szkoły od pierwszego dnia miesiąca następującego po jednym miesiącu zastępowania nieobecnego Dyrektora.
- Nauczycielom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie mają prawo do dodatku funkcyjnego w stawce ustalonej dla danego stanowiska kierowniczego, od pierwszego dnia miesiąca po upływie jednomiesięcznego okresu pełnienia tych obowiązków.
- Nauczycielom przedszkoli przysługuje dodatek tylko za jeden oddział (grupę), niezależnie od liczby oddziałów (grup), w którym prowadzą zajęcia.
- Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości takiej, jak nauczycielom zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin.
§ 8
- Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły w granicach stawek określonych w regulaminie ustala Burmistrz uwzględniając miedzy innymi:
- wielkość i strukturę organizacyjną szkoły,
- złożoność zadań wynikająca z zajmowanego stanowiska,
- warunki społeczne i środowiskowe, w jakich szkoła funkcjonuje,
- jakość pracy związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, a w szczególności:
1 – współpracę z organem prowadzącym lub bezpośrednim przełożonym – m.in. terminowe wykonywanie zadań.
2 – właściwe prowadzenie gospodarki środkami finansowymi oraz nadzorowanie realizacji zatwierdzonego planu finansowego.
3 – organizowanie pracy szkoły zapewniające bezpieczne i higieniczne warunki pracy uczniów oraz pracowników szkoły.
4 – kształtowanie właściwej polityki kadrowej, w szczególności pozyskiwanie nauczycieli wysoko wykwalifikowanych.
5 – umiejętności organizacyjne.
6 – kształtowanie struktury organizacyjnej szkoły
7 – umiejętności integrowania zespołu nauczycielskiego wokół wspólnych zadań, inspirowania oraz pomagania w rozwoju zawodowym nauczycieli.
8 – współprace z instytucjami i organizacjami wspomagającymi realizację programu wychowawczego szkoły.
9 – tworzenie materialnej infrastruktury szkoły, odpowiadanie przez szkołę na potrzeby edukacyjne społeczności lokalnej, tworzenie „szkoły środowiskowej”.
- Wysokość dodatku funkcyjnego dla wicedyrektora, innych osób zajmujących stanowiska kierownicze – w granicach stawek określonych w regulaminie ustala w ramach przyznanych na ten cel środków, dyrektor szkoły uwzględniając wielkość i złożoność zadań wynikających z pełnionej funkcji oraz jakość pracy związanej z pełnionym stanowiskiem kierowniczym.
§ 9
- Środki na dodatki funkcyjne rezerwuje się w wysokości nie niższej niż kwota wynikająca z sumowania iloczynu liczby osób i odpowiadającej im średniej wysokości dodatku dla każdej grupy wyodrębnionej w § 10.
- Dodatek funkcyjny przyznaje się na okres nie dłuższy niż jeden rok.
- Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia
- Dodatek funkcyjny nauczyciela, któremu powierzono wychowawstwo klasy, wypłaca się miesięcznie z góry. Dodatek ten wypłaca się za okres pełnienia funkcji oraz za inne okresy, o ile wynika to z przepisów szczególnych.
W razie zaprzestania sprawowania funkcji wychowawczych w ciągu miesiąca lub powierzenie jej w takim czasie nauczyciel otrzymuje dodatek z tego tytułu proporcjonalnie do przeprowadzonego okresu. W takim przypadku wysokość dodatku ustala się dzieląc stawkę miesięcznego dodatku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie przepracowanym.
§ 10
Określa się następujące stawki dodatków funkcyjnych dla nauczyciela, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły oraz inne stanowiska kierownicze przewidziane w statucie organizacyjnym szkoły i zatwierdzone przez organ prowadzący szkołę oraz nauczyciela, któremu powierzono funkcje wychowawcy, opiekuna stażu:
Lp. |
Stanowisko kierownicze lub pełniona funkcja |
Miesięcznie w zł |
1. |
Dyrektor Przedszkola czynnego ponad 5 godz. dziennie |
400 – 420 |
2. |
Dyrektor szkoły |
460 – 600 |
3. |
Wicedyrektor |
220 – 230 |
4. |
Kierownik świetlicy szkolnej |
165 – 170 |
5. |
Wychowawca oddziału przedszkolnego |
43 |
6. |
Wychowawca klasy |
50 |
7. |
Opiekun stażu (jeden stażysta) |
26 |
VI. Dodatek motywacyjny
§ 11
- Nauczycielowi przyznaje się dodatek motywacyjny w zależności od osiąganych wyników w pracy a w szczególności za:
- osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,
- jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem,
- ocenę jego pracy,
- zaangażowanie w realizacje czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela.
- Dodatek przyznaje się na czas określony nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny. Dodatek motywacyjny jest uznaniowy i w szczególnie uzasadnionych przypadkach można go obniżyć lub podwyższyć bez konieczności wypowiedzenia.
- Dodatek motywacyjny dla nauczyciela w granicach posiadanych środków przyznaje Dyrektor Szkoły, a dla Dyrektora Burmistrz ustalając jego wysokość oraz okres, na jaki został przyznany.
- Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.
§ 12
- Dodatek motywacyjny dla nauczycieli stanowi 3 % kwoty przeznaczonej na wynagrodzenia zasadnicze tych nauczycieli z wyłączeniem Dyrektora Szkoły. Dla dyrektorów szkół tworzy się fundusz na dodatki motywacyjne w wysokości 9 % ich wynagrodzenia zasadniczego.
- Dodatek motywacyjny dla danej placówki jest proporcjonalny do jej udziału w funduszu płac na wynagrodzenia zasadnicze dla nauczycieli.
- Dodatek motywacyjny przyznaje dyrektor placówki w ramach posiadanych środków w oparciu o szczegółowe zasady przyznawania tego dodatku w formie regulaminu uzgodnionego ze związkami zawodowymi, określone przez dyrektora placówki, a dla Dyrektora Burmistrz.
- Ustala się kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego dla Dyrektora Szkoły.
- za tworzenie jak najlepszych warunków dla działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej szkoły
- szczególne osiągnięcia szkoły w realizacji programów dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,
- tworzenie i realizowanie indywidualnych programów wychowawczych dostosowanych do potrzeb środowiska, w którym funkcjonuje placówka,
- zaspokajanie szczególnych potrzeb edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych uczniów,
- podnoszenie kwalifikacji oraz samokształceń,
- systematyczny nadzór pedagogiczny,
- inspirowanie nauczycieli do tworzenia i realizowania programów autorskich,
- podejmowanie aktywnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym i utalentowanym lub trudnym w ramach grup rówieśniczych i szkoły ogólnodostępnej,
- stwarzanie warunków do aktywności uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych,
- stwarzanie sprzyjających warunków do podnoszenia kwalifikacji pracowników.
- za osiągnięcia szkoły i jej znaczenie w środowisku lokalnym
- twórcze realizowanie polityki oświatowej gminy,
- realizacja koncepcji szkoły otwartej dla środowiska lokalnego i wykorzystanie inicjatyw płynących od mieszkańców,
- poszerzanie działalności pozalekcyjnej w ramach środków pozabudżetowych,
- aktywne podejmowanie działań na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych patologią społeczną,
- tworzenie dobrego klimatu pracy, właściwych stosunków międzyludzkich i umiejętne rozwiązywanie konfliktów,
- prawidłowej organizacji pracy.
- Przyznany dodatek motywacyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, okresach urlopu dla poratowania zdrowia i przeniesienia w stan nieczynny oraz w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenia zasadnicze.
- Decyzje o przyznaniu dodatku motywacyjnego nauczycielowi lub dyrektorowi szkoły przyznaje się w formie pisemnej.
- Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.
VII . Dodatek za warunki pracy
§ 13
- Dodatek za warunki pracy przysługuje za pracę definiowaną w osobnych przepisach jako „praca w trudnych i uciążliwych warunkach pracy” – w § 8 i 9 rozporządzenia MENiS cytowanego w § 1 Regulaminu.
- Wysokość dodatku za warunki pracy nie może przekroczyć 15 % wynagrodzenia zasadniczego, jeżeli jest wykonywana w pełnym wymiarze godzin, za które to wynagrodzenie przysługuje.
- Dodatek za warunki pracy przysługuje za rzeczywiście przepracowane godziny i w wysokości proporcjonalnej do liczby tak przepracowanych godzin w stosunku do etatowego pensum.
- Wysokość stawki wynagrodzenia za godzinę ponadwymiarową przepracowaną w warunkach trudnych powiększa się odpowiednio.
- Dodatek za warunki pracy wypłacany jest z dołu.
VIII. Regulamin nagród
§ 14
Zgodnie z art. 49 Karty Nauczyciela w budżecie organu prowadzącego szkoły tworzy się specjalny fundusz nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczne
- wychowawcze w wysokości, co najmniej 1 % planowanego rocznego osobowego funduszu wynagrodzeń.
§ 15
- 80 % funduszu nagród przekazywane jest bezpośrednio do szkół z przeznaczeniem na nagrody Dyrektora.
- 20 % funduszu nagród przeznacza się na nagrody Burmistrza.
- Zasady i kryteria przyznawania nagród Burmistrza reguluje załącznik do niniejszej uchwały.
- Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mogą być przyznane z okazji:
- Dnia Edukacji Narodowej,
- Ważnych wydarzeń w życiu szkoły,
- Zakończenia roku szkolnego.
Zasady i kryteria przyznawania nagród Dyrektora ustala Dyrektor po zaciągnięciu opinii Rady Pedagogicznej i w uzgodnieniu z działającymi w szkole związkami zawodowymi.
§ 16
Wysokość indywidualnej nagrody nie może przekroczyć:
- Wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym – w przypadku nagród dyrektora szkoły.
- Dwukrotności wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym – w przypadku nagród przyznawanych przez Burmistrza.
§ 17
Nauczyciel, któremu została przyznana nagroda otrzymuje dyplom, którego odpis umieszcza się w jego aktach osobowych.
IX. Dodatki specjalistyczne
§ 18
Nauczyciele posiadający nabyte prawo do dodatku specjalistycznego zachowują je do czasu uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego w wysokości i na zasadach obowiązujących w dniu wejścia w życie ustawy.
X. Dodatek wiejski
§ 19
- Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela zatrudnionego w wymiarze, co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć przysługuje dodatek w wysokości 10 % wynagrodzenia zasadniczego.
- Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi w okresie wykonywania pracy a także w okresach:
- nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,
- pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,
- Dodatek wiejski wypłacany jest miesięcznie z dołu.
XI . Dodatek mieszkaniowy
§ 20
- Nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze, co najmniej ½ obo wiązkowego wymiaru zajęć i posiadającemu kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy.
- Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela wynosi miesięcznie:
- przy jednej w osobie w rodzinie – 6 % ,
- przy dwóch osobach w rodzinie – 8 % ,
- przy trzech osobach w rodzinie – 10 % ,
- przy czterech osobach w rodzinie – 12 % ,
- miesięcznej stawki najniższego wynagrodzenia za pracę ustalanego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zwanego „najniższym wynagrodzeniem”, obowiązującym w roku 2007 .
- Do członków rodziny, o której mowa w ust 2 zalicza się nauczyciela oraz wspólnie nim zamieszkujących: współmałżonka oraz dzieci uczące się i pozostające na utrzymaniu rodziców do osiągnięcia 25 roku życia.
- Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem stale z nim zamieszkującemu przysługuje tylko jeden dodatek mieszkaniowy w wysokości określonej w ust 2. Małżonkowi wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał ten dodatek.
- Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przyznaje się na wniosek nauczyciela, o którym mowa w ust 4 na ich wspólny wniosek. nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor a dyrektorowi organ prowadzący.
- Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi:
- niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego,
- od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel złożył wniosek o jego przyznanie.
- Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:
- nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,
- pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego.
- Zmiana wysokości dodatku, w związku ze zmianą stanu rodzinnego następuje z dniem pierwszego najbliższego miesiąca kalendarzowego, o ile przyczyny te nie nastąpiły od dnia pierwszego danego miesiąca kalendarzowego. Obowiązek udokumentowania zmian rzutujących na wysokość dodatku mieszkaniowego ciąży na nauczycielu.
- Dodatek mieszkaniowy przysługuje w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia.
XII. Przepisy końcowe
1. Zobowiązuje się Dyrektorów szkół do udostępnienia treści regulaminu wszystkim
nauczycielom.
2. Regulamin został uzgodniony przez organ prowadzący z przedstawicielami
związku zawodowego ZNP w dniu ...........................................
Przedstawiciele związku Przedstawiciele organu prowadzącego. zawodowego ZNP
1.......................................... 1..............................................
2......................................... 2..............................................
3.......................................... 3...............................................
Przewodniczący Rady Gminy i Miasta
Józef Zbigniew Boszko
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Izabela Boszko
- Data udostępnienia w BIP: 2008-05-20 09:18:37
- Informacja zaktualizowana przez: Izabela Boszko
- Data ostatniej aktualizacji: 2008-05-20 09:18:37
- Liczba odsłon: 1302
- Historia dokumentu: